Zdjęcie cefalometryczne czaszki

Zdjęcie cefalometryczne, inaczej zwane też zdjęciem tele-rtg jest to rodzaj diagnostyki obrazowej, pokazujący całą naszą czaszkę z boku. Uwidacznia, prócz zębów i czaszki, również tkanki miękkie twarzy, zatoki i podniebienie twarde. Jest ono przede wszystkim wykorzystywane w ortodoncji: Jeśli masz nieprawidłowy zgryz i zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz skierowany przez Twojego lekarza na zdjęcie cefalometryczne czaszki.

Wskazania do wykonania zdjęcia cefalometrycznego

Podstawowym wskazaniem do wykonania zdjęcia cefalometrycznego czaszki jest leczenie ortodontyczne zarówno dzieci jak i dorosłych w celu likwidacji wad zgryzu. Cefalometria jest w tym wypadku nieocenioną pomocą dla lekarza ortodonty podczas wykonania pomiarów i utworzenia planu lecenia ortodontycznego. Zdjęcie cephalometryczne pozwala także na ocenę wzrostu kostnego twarzy. Jego wykonanie może być zalecane zarówno przed rozpoczęciem leczenia jak i w trakcie na potrzeby udokumentowania procesu lecenia.

Jak wykonuje się zdjęcie czaszki?

Cefalometria jest badaniem RTG, które nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Przed wykonaniem zdjęcia cefalometrycznego, pacjent podobnie jak w przypadku pantomogramu proszony jest o usunięcie z obrębu głowy i szyi wszelkich elementów metalowych takich jak łańcuszki, kolczyki itd. Badanie wykonuje się z wykorzystaniem ramienia cefalometrycznego, które jest częścią aparatu wykonującego zdjęcia panoramiczne zębów. Na czas badania głowa pacjenta jest unieruchomiona w kraniostacie czyli uchwytach znajdujących się w obrębie uszu oraz nasady nosa pacjenta. Ekspozycja trwa zaledwie kilka sekund, a zdjęcie RTG dostępne jest natychmiast na komputerze, do którego podłączona jest aparatura rentgenowska.

8sek.

Czas trwania badania

Ze względu na to, że jest to zdjęcie rentgenowskie czaszki, pamiętaj o tym, że musisz posiadać skierowanie od swojego stomatologa, lekarza rodzinnego lub specjalisty. Badanie cefalometryczne jest refundowane jedynie w szczególnych przypadkach, m.in. podczas leczenia ortodontycznego dzieci, zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. W pozostałych przypadkach jest ono płatne - jednak u nas możesz wykonać je najtaniej w Poznaniu, cena zdjęcia cefalometrycznego zaczyna się od 65zł. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce cennik.
Zdjęcie cefalometryczne, które jest przykładem na tej stronie to autentyczne badanie wykonane w naszej pracowni. Gwarantujemy Państwu, że nasze zdjęcia cefalometryczne są najwyższej jakości w Poznaniu. Zdajemy sobie sprawę, że lekarze ortodonci pracują zarówno z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego i plików dicom jak i wykonują niezbędne pomiary manualnie z wykorzystaniem cefalometrii wydrukowanej na błonie RTG. Zapewniamy, że obie formy są najwyższej jakości, które bez problemu pozwolą dostrzec zarówno warstwy kostne jak i tkanki miękkie oraz wszystkie niezbędne punkty do wykonania planu leczenia.