Zdjęcie panoramiczne zębów

Pantomogram to najpopularniejsze badanie obrazowe jamy ustnej w ostatnich latach, bardzo często polecane przez stomatologów przed wszelkiego rodzaju zabiegami. Uskarżasz się na ból zęba? Chcesz zrobić przegląd uzębienia? Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przed leczeniem Twój dentysta poleci Ci zrobić to podstawowe badanie diagnostyczne.

Pantomogram obrazuje nie tylko widoczną części zębów, ale także ich korzenie, dziąsła i żuchwę. Ci, którzy borykają się z problemami stomatologicznymi wiedzą, jak cenna może być wiedza niewidocznych zmian w naszym uzębieniu – dzięki temu dentysta nie musi niepotrzebnie uszkadzać wierzchniej warstwy zębów, by zobaczyć, co dzieje się w jego środku.

Dlaczego warto wykonać pantomogram?

Dzięki pantomogramowi można ocenić w jakiej kondycji znajduje się nasze uzębienie. Jest to bardzo przydatne przy planowaniu leczenia. Oprócz widocznych ubytków lub zmian kostnych można ocenić wielkość próchnicy, jakość wypełnień, stan korzeni. Jest to niezbędne badanie dla stomatologa, który ma z nami styczność pierwszy raz – ma on jasną informację na temat jakości wykonanego leczenia kanałowego, stanu naszych dziąseł czy wnętrza zęba.

Badanie pantomografem może być przydatne dla pacjenta - porównanie zdjęć przed i po leczeniu pozwala stwierdzić, czy np. zostało wykonane prawidłowo leczenie kanałowe, usuwanie ósemek, problemy z odsłoniętymi szyjkami zębów - to tylko niektóre z wskazań do wykonania tego badania. Można dzięki badaniu zaobserwować zawiązki zębów, które są niewyrżnięte. Jeśli masz nieprawidłowy zgryz i zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz na nie skierowany.

Jak wygląda samo badanie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne odbywa się w izolowanym pomieszczeniu. Pacjent stoi, a jego głowa jest umieszczona pomiędzy głowicą generującą promieniowanie, a sensorem. Zębami przytrzymuje się uchwyt (z jednorazową nakładką dla zachowania higieny), dzięki czemu ustawienie zębów jest optymalne. Ekspozycja trwa maksymalnie do 16 sekund, podczas których aparat wykona zdjęcie prześwietlając promieniami Twoją głowę. Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i szybkie. Co ważne – należy przed badaniem usunąć z okolicy głowy wszystkie rzeczy, które mogą pozostawić ślad na wykonanym badaniu – np. aparaty słuchowe, okulary, metalową biżuterię. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie.

16sek.

Czas trwania badania

Ze względu na to, że jest to zdjęcie rentgenowskie, pamiętaj o tym, że musisz posiadać skierowanie od swojego stomatologa, lekarza rodzinnego lub specjalisty. Badanie pantomogramem jest refundowane jedynie w szczególnych przypadkach, m.in. podczas leczenia ortodontycznego dzieci, zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. W pozostałych przypadkach jest ono płatne - jednak u nas możesz wykonać je najtaniej w Poznaniu, cena pantomogramu zaczyna się od 65zł. Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce cennik.