RTG zęba punktowe

To zdjęcie pozwala ocenić stan zęba przed zabiegami stomatologicznymi. Jest to najbardziej podstawowe z wszystkich badań radiologicznych jamy ustnej. Dzięki rentgenowi zębów możemy zaobserwować postępującą próchnicę, torbiele, nowotwory, niewidoczne części zębów - niewyrżnięte jeszcze zawiązki zębowe. Zdjęcie jest refundowane przez NFZ dwa razy w roku – u nas można wykonać je bezpłatnie, jeśli pacjent zostanie na nie skierowany przez stomatologa (leczącego w ramach NFZ), a i bez skierowania (prywatnie). Refundowane zdjęcie rentgen musi być połączone z dalszym leczeniem tak więc lekarz kierujący na badanie musi posiadać podpisaną stosowną umowę z naszą placówką w celu wykonania takiego zdjęcia RTG zęba. Badanie robione na życzenie pacjenta wykonywane jest od razu, a wyniki są dostępne już po około 3 minutach.

Rentgen zębów, kiedy warto go wykonać?

- przed każdą ekstrakcją zęba
- podczas leczenia kanałowego
- przy stanach zapalnych miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych
- przy próchnicy
- przed zabiegami chirurgii stomatologicznej

Co pacjent powinien wiedzieć przed zdjęciem rentgen zęba?

Jest to badanie całkowicie bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Nie potrzeba szczególnego przygotowania aby wykonać wewnątrzustne zdjęcie RTG zęba.
W naszej pracowni wykorzystujemy skaner Gendex GXPS-500 w połączeniu z aparatem Belmont Photo X II. Dzięki temu pacjent wystawiony jest na możliwie najkrótszą ekspozycję promieniowania. Dla porównania - przelot samolotem do Stanów Zjednoczonych to dawka promieniowania 150 razy większa niż jednorazowe wykonanie zdjęcia w tej technologii. Jest to gwarancja wysokiej jakości obrazu, lepszej niż przy metodzie kliszowej, do tego wolnej od błędów powstających przy obróbce chemicznej. Odczyt obrazu następuje w ciągu zaledwie kilku sekund. Wyniki wykonanych zdjęć rentgen zębów dostępne są na kliszach RTG, a także możemy je udostępnić w formie elektronicznej np. w chmurze RTG. Możemy również przekazać je Państwu na płycie CD/DVD.
Na to badanie nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Kobiety w ciąży, powinny o swoim stanie poinformować technika oraz potrzebują zgody lekarza prowadzącego na wykonanie zdjęcia rentgen - nawet pojedynczego zdjęcia zęba.