Rentgen zatok w Poznaniu
Podstawową metodą diagnostyczną jest tradycyjne zdjęcie rentgenowskie zatok, które:
- umożliwia ocenę jedynie dużych zatok oraz przebieg przegrody nosa
- nie ukazuje zmian związanych z uzębieniem.
W przypadku zmian pochodzenia zębowego bardziej właściwym będzie wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które umożliwia ocenę całego uzębienia oraz zarysu obu zatok szczękowych.
Więcej informacji o tym badaniu znajduje się na stronie pantomogram
Problemy z zapaleniem zatok.
Problemy z zatokami bywają mocno dokuczliwe – najczęściej występujące objawy zapalenia zatok to:
- bóle głowy u uczucie ucisku
- ropna, sącząca się z nosa wydzielina
- zatkany nos uniemożliwiający oddychanie
- chrząkanie spowodowane ściekającą do gardła wydzieliną
- występujące problemy z prawidłowym węchem
- możliwy wyczuwalny zapach z ust
Powszechnie wiadomo, że w przypadku objawów zapalenia zatok - należy zwrócić się o pomoc do lekarza laryngologa. Rzadko jednak przyczynę ich występowania upatruje się w złym stanie uzębienia. Tymczasem istotna może okazać się także wizyta u dentysty, gdyż podobne objawy obserwuje się również w przebiegu zapalenia zatok szczękowych, które położone są po obu stronach nosa w bezpośrednim sąsiedztwie z górnymi zębami. Należy zawsze mieć na uwadze, iż zmiany zapalne, które mają swoje źródło w zębach – mogą rozprzestrzenić się właśnie do zatok szczękowych.
Tradycyjna tomografia komputerowa
Tomografia to metoda diagnostyczna, która dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu, umożliwia uzyskanie obrazów wnętrza ciała Pacjenta. Wprowadzona na początku lat 90. i wykonywana powszechnie w warunkach szpitalnych - spiralna tomografia komputerowa, polega na połączeniu ciągłego ruchu obrotowego układu lampa-detektor i przesuwu stołu wzdłuż powierzchni badanej. Dzięki tworzeniu obrazów trójwymiarowych możliwa jest przestrzenna ocena połączeń stawowych, kości czy struktur naczyń. Można także stworzyć wirtualny obraz jam ciała, np. dróg oddechowych czy jelita grubego.
Na czym polega tomografia wiązki stożkowej?
Naszym Pacjentom w Poznaniu oferujemy usługi z zakresu tomografii CBCT (Cone Beam Computed Tomography), w której wiązka promieniowania RTG ma kształt stożka. Dlatego do zobrazowania twarzoczaszki wystarczy tylko jeden obrót lampy (źródła promieniowania) wokół głowy. Dane jakie uzyskujemy w jego trakcie pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych. Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza lekarzowi nawet więcej informacji niż te wszystkie zdjęcia razem. Rezultatem badania tomografii stożkowej jest odwzorowanie w 3D tkanki kostnej i tkanek miękkich Pacjenta, które można wielokrotnie przetwarzać, obrabiać i mierzyć - co rozszerza możliwości diagnostyczne.
Tomografia stożkowa zatok w Poznaniu.
Tomografia stożkowa zatok w Poznaniu.
Obecnie coraz większe znaczenie w ocenie zmian patologicznych zatok ma tomografia komputerowa CBCT, która jest z powodzeniem stosowana i polecana do diagnostyki laryngologicznej. Sprawdza się dobrze w obrazowaniu tkanek miękkich w obszarze zatok obocznych nosa. Tomografia stożkowa zapewnia możliwość precyzyjnego diagnozowania przyczyn i stopnia zaawansowania zmian, które powstały w przebiegu stanu zapalnego zatok.
Pozostałe problemy zatok wymagające diagnostyki
- torbiel zatoki szczękowej
- tworzące się polipy w zatokach
- nowotwory zatok
- zmiany grzybicze w zatokach
Oferujemy także takie badanie CBCT jak:
- tomografia szczęki i żuchwy wraz z zatokami szczękowymi (obszar 8x15cm)
- tomografia komputerowa zatok obocznych nosa (8x15cm)
Rezultat możemy oglądać w trójwymiarze, co pozwala określić np. grubość wyrostka zębodołowego, odległość od ważnych struktur anatomicznych m.in. zatok szczękowych.
Darmowa przeglądarka Badań CBCT:
Przykładowe badanie CBCT w formacie Invivo: