Planujesz pierwszą wizytę w pracowni RTG? Koniecznie przeczytaj te informacje.

Czy promieniowanie w gabinecie RTG jest niebezpieczne?

Absolutnie nie, nasza nowoczesna placówka spełnia wszystkie obowiązujące, a zarazem bardzo wyśrubowane wymogi odnośnie promieniowania rentgenowskiego. Nowa, w pełni cyfrowa aparatura umożliwia wykonywanie badań RTG z użyciem możliwie najniższych dawek promieniowania. Nie zmienia to faktu, że zgodnie z art. 33a wykonanie badań RTG zarówno refundowanych przez NFZ jak i komercyjnych wymagają skierowania na takie badanie wydanego przez lekarza. Regulacje te wynikają z ustawy z 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe. Skierowania te mają na celu przede wszystkim uchronienie pacjentów przed nadużywaniem przez nich diagnostyki z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. Od tej zasady istnieje jeden wyjątek. Na życzenie pacjenta można wykonać bez skierowania zdjęcie RTG wewnątrzustne tj. punktowe zdjęcie RTG pojedynczego zęba.


Przeprowadzanie diagnostyki RTG wymaga skierowania od lekarza.
Skierowanie nie jest wymagane dla wszystkich badań wewnątrzustnych.

Jak przygotować się do badania?

Oferowane przez nas badania rentgenowskie nie wymagają wcześniejszego przygotowania takiego jak stosowanie specjalnej diety czy przyjmowanie wskazanych leków. Pacjent przygotowuje się do przeprowadzenia badania bezpośrednio przed nim, oczekując na swoją wizytę w poczekalni. Przygotowanie polega na usunięciu z obrębu głowy i szyi wszystkich elementów ruchomych, metalowych, a także protez jamy ustnej. Czynności te można wykonać w dostępnej dla naszych pacjentów toalecie. Wykonanie tych czynności przed wejściem do pracowni RTG pozwoli nam do maksimum skrócić czas potrzebny na wykonanie badania.
Przedmioty, które muszą zostać usunięte przed wykonaniem badania to:
kolczyki, łańcuszki i naszyjniki, protezy, mostki, okulary, broszki, spinki do włosów, aparaty słuchowe


Czy można wykonać badanie w ciąży?

Okresem, w którym występuje bezwzględne przeciwwskazanie do wykonywania zdjęć RTG jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr ciąży są określane mianem przeciwwskazania względnego, w zależności od wskazań medycznych i konieczności wykonania diagnostyki. Takie przypadki powinny być szczegółowo i indywidualnie omawiane z lekarzami zlecającymi badanie. Pacjentki, które posiadają jakiekolwiek wątpliwości powinny przed przeprowadzeniem badania z wykorzystaniem promieniowania jonizującego wykonać we własnym zakresie test ciążowy.